👉
Шановні колеги, батьки та освітяни!
Нагадуємо, що війна є важким травматичним емоційним періодом не тільки для дорослих, але й для дітей. Їм так само буває складно справлятися з емоційним навантаженням, що інколи може призводити до заподіяння шкоди своєму здоров’ю або навіть життю.
Згідно з дослідженнями причинами для таких випадків серед дітей стають переживання сильного стресу, глибокої невпевненості у собі, розчарування собою або іншими людьми, втрата, сімейні проблеми, проблеми в школі та у спілкуванні з однолітками. Крім того, причиною може стати підліткова депресія.
*За якими ознаками можна зрозуміти, що дитині потрібна допомога?
Фізичні зміни: невиспаний вигляд, на уроках чи перервах може засинати; розлади сну; загальмованість або занадто висока активність; утома, втрата енергії; скарги на головний біль чи біль у шлунку; швидка втрата ваги чи її набирання; помітні самоушкодження (порізи, глибокі подряпини, синці) на тілі.
Психічні зміни: розсіяна увага дитини; зниження концентрації; тимчасова “втрата” пам’яті, коли дитина забуває свої дії чи слова; втрата відчуття часу, помітний страх дитини; поганий настрій упродовж більшої половини дня; нервовість чи злість під час використання гаджета; агресивна поведінка без явної причини.
Соціальні зміни: дитина віддаляється від однокласників та тих, з ким проводила більшість вільного часу; дитина виглядає депресивною - не комунікує з друзями; проявляє пасивність та не бере участі у спільних обговореннях; може прогулювати школу посилаючись на погане самопочуття; спостерігається замкнутість та однотипові відповіді на питання від дорослих; дитина може зникати з дому без попереджень; у комунікації з’являються нові сленгові слова, які раніше дитина не використовувала.
Що робити?
Якщо ви помітили деякі ознаки у дитини, то спершу поговоріть з нею і зазначте, що ви завжди підтримаєте дитину і допоможете їй справитись з будь-якою ситуацією. Якщо дитина не готова говорити -порекомендуйте їй звернутися на телефонну гарячу лінію або онлайн: контакти - нижче.
•Ви можете розпочати розмову, розповідаючи про свої власні почуття та досвіди. Це може сприяти відкритому спілкуванню.
• Уважно вислухайте дитину, коли вона розповідає про свої емоції. Покажіть, що ви її розумієте і підтримайте її почуття, намагайтесь не засуджувати та не давати поради.
• Не тисніть на дитину, щоб розповіла більше, ніж готова. Дотримуйтесь її
темпу і комфорту.
•Допоможіть дитині навчитися розпізнавати свої емоції. Використовуйте слова, які описують почуття, наприклад радість, гнів, страх, сум і т.д.
•Якщо дитина продовжує почувати себе пригніченою або стан її погіршується, розгляньте можливість звернутися до психолога або психіатра для професійної допомоги.
Куди звернутися по допомогу?
_•Teenergizer - це допомога для дітей у форматі “рівний-рівному”
• Гаряча лінія ЛаСтрада 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або
116 123 (з мобільного).
• 1545 (далі обрати 3) - урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті.
👉 Година психолога в рамках реалізації Всеукраїнської програми збереження ментального здоров'я "Ти Як?" з учнями 6 класу
👉 У рамках проєкту «Коли світ на межі змін: школа, чутлива до психічного здоровʼя» — посібник для освітян закладів загальної середньої освіти, розроблений Громадською організацією «ГО ГЛОБАЛ» у межах проєкту гуманітарного реагування, що впроваджується в Україні міжнародною неурядовою організацією Finn Church Aid (FCA) - тренери Миколаївської гімназії № 18 Колечко Ніна Костянтинівна та Шевченко Марія Миколаївна провели тренінг "Впровадження моделі школи, чутливої до психічного здоров'я" для вчителів гімназії № 18.
Учасники тренінгу
підвищили свою обізнаність щодо ролі школи у підтримці психічного здоров’я
дітей та молоді, і з’ясували складові концепції школи, чутливої до психічного
здоров’я, які безпосередньо стосуються закладів освіти та можуть бути впроваджені
без залучення вузьких спеціалістів, визначили потенційні рішення, що можуть бути застосовані
закладами освіти у своїй діяльності вже сьогодні з метою покращення психічного
добробуту всіх учасників освітнього процесу.
Роль шкіл у пропагуванні психічного добробуту важко переоцінити і ми щиро вдячні Громадській організації «ГО ГЛОБАЛ» за можливість співпрацювати з цією освітньою фундацією!
👉Першокласники гімназії № 18, позитивно та творчо працювали під час години психолога "У пошуках радості"
👉Учні 6-х класів під час заходу «Людина – найвища цінність» ознайомлювались з основними правами та обов’язками дітей, гарантовані Декларацією прав дитини та застосовували їх на практиці.
👉У січні 2024 р. з учнями 5 класів пройшли години психолога на тему "Емоції та почуття". Діти із задоволенням вчилися розпізнавати та контролювати емоції.
👉
👉 Команда HappyMind за підтримки компаній SATELIT.ua та IPCopt.com.ua створила спеціальний онлайн-тренажер для самостійного покращення психологічного здоров’я для військових ЗСУ та мирного населення, яке постраждало від військової агресії росії. Вибравши зі списку психологічних труднощів, Ви побачите комплекс із кількох вправ. Вправи спеціально повторюються для опрацювання різних психологічних труднощів, щоб ви змогли набути необхідної постійної звички в роботі над своїм психологічним здоров’ям. Міцного вам здоров'я! Тренажер
👉До Міжнародного дня прав людини, що відзначається 10 грудня за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 з учнями 7 класу відбулась година психолога "Маю право"
👉 Вікно толерантності.
Як втримати в ньому постраждалу особу і розширити вікно толерантності?
Вікно толерантності — це концепція, яка описує зону комфорту та територію, де людина може ефективно управляти стресами та важкими ситуаціями. У випадку постраждалих від ДН важливо створити сприятливі умови для їх відновлення та розвитку.
Ось кілька порад, як втримати постраждалу (-ого) від домашнього насильства в вікні толерантності та його розширення.
🔸Безпека та захист
Забезпечте фізичну та емоційну безпеку. Людина повинна відчувати, що її особистий простір та емоційний стан захищені.
🔸Формування та розвиток довірливих стосунків
Працюйте над розвитком взаємодовіри тавзаєморозуміння без осудження чи звинувачення.
🔸Робота на засадах прийняття та емпатійності
Проявляйте емпатію та прийняття, дозволяйте вільно говорити про свої потреби та почуття.
🔸Психологічна підтримка
Забезпечте доступ до професійної психологічної підтримки. Терапевт чи психолог може допомогти виробити стратегії управління стресом та інтегрувати травматичний досвід.
🔸Розвиток самосвідомості
Заохочуйте постраждалих розвивати свідоме ставлення до своїх емоцій, потреб та меж.
🔸Визначення сильних сторін
Акцентуйте на сильних сторонах та ресурсах постраждалої особи. Пам’ятайте: вона вижила, і це вже її ресурс. Не потрібно інвалідизувати людину. Спільно визначайте, що їй вдалося подолати та досягти в умовах труднощів.
🔸Розвиток нових стратегій виходу зі стресу
Вивчіть стратегії виходу зі стресу постраждалої особи та навчіть новим ефективним стратегіям копінгу – релаксаційні техніки, дихальні вправи та медитація.
🔸Стимулюйте саморозвиток
Підтримуйте інтереси та ідеї постраждалих: сприяйте саморозвитку через навчання, творчість, спорт та інші інтереси.
🔸Планування майбутнього
Одне із основних завдань роботи з постраждалими – відновлення ланцюжка «минуле-теперішнє-майбутнє». Допоможіть їм визначити мету та плани на майбутнє. Створення позитивної перспективи може бути допоміжним чинником у розширенні вікна толерантності.
🔸Гнучкість та адаптивність
Заохочуйте до формування гнучкості та здатності адаптуватися до нових умов, навчайте стратегіям пристосування та вирішення проблем.
🔸Групова підтримка
Розглядайте можливість включення в групову підтримку: взаємодія з іншими людьми, які пережили схожі ситуації, може бути корисною.
🔸Пошук ресурсів
Інформуйте про різноманітні ресурси, які можуть бути корисними у вирішенні проблем.
Важливо усвідомлювати, що процес виходу з домашнього насильства може бути довгим і вимагає комплексного підходу. Підтримка та розуміння сприяють розвитку та розширенню вікна толерантності.
👉16 днів проти насильства – це глобальна акція, яка проводиться щорічно з 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок до 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
Метою цієї акції є підвищення уваги до проблеми насильства щодо жінок та дівчат, а також сприяння змінам у суспільстві для запобігання насильству та покарання винних.
Початок акції був започаткований в 1991 році Центром захисту жінок у Лондоні та з того часу став традиційним об’єднанням активістів, організацій та урядових структур по всьому світу. За цей період акція стала символом міжнародного руху, який вимагає припинення насильства.
Основними завданнями акції “16 днів проти насильства” є популяризація ідеї рівності та недопущення будь-якого виду насильства, а також покарання винних у цьому. Крім того, акція спрямована на підтримку жертв насильства та надання їм необхідної допомоги.
👉Міжнародний день толерантності— свято, яке відзначається 16 листопада
👉
👉
Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня.
В Україні немає дітей, яких тим чи іншим чином не торкнулася б війна. Повернення до навчання – це збільшення навантаження на них. З одного боку, навчання вимагає сфокусованої уваги та концентрації. З іншого – соціалізація та взаємодія з іншими дітьми вимагає додаткової енергії та може стати ще одним джерелом стресу, страхів, невпевненості у собі та емоційних переживань. Дорослі можуть допомогти дітям почуватися спокійніше та мати більше сил на навчання й спілкування з однолітками.
- Всеукраїнський урок з ментального здоров'я 7-11 класи: «ТИ ЯК? Повертаємось до школи!»: https://megogo.net/ua/view/
22559086-vseukrains-kiy-urok- z-mental-nogo-zdorov-ya-7-11- klasi-ti-yak-povertaiemos-do- shkoli.html?video_view_tab= description - Всеукраїнський урок з ментального здоров'я 1-6 класи: «ТИ ЯК? Повертаємось до школи!»: https://megogo.net/ua/view/
22559076-vseukrains-kiy-urok- z-mental-nogo-zdorov-ya-1-6- klasi-ti-yak-povertaiemos-do- shkoli.html - А також Брошура: ”Ментальне здоров’я дітей під час війни: поради батькам та опікунам” https://spilnoteka.org/
broshura-mentalne-zdorovya- ditej-pid-chas-vijny-porady- batkam-ta-opikunam/
Більше вправ та ігор для підтримання ментального здоров’я дітей, а також корисних матеріалів на цю тему шукайте в онлайн-бібліотеці ЮНІСЕФ «Спільнотека» на сайті spilnoteka.org.
👉 "Ми - майбутні п'ятикласники!" На таку тему пройшли години психолога з учнями 4-х класів. Діти пригадували, що їм найбільше запам'яталось в початковій школі та міркували про майбутнє навчання в 5-му класі.
👉 Заняття з учнями 2-х класів пройшло дуже позитивно, активно та творчо!
👉
👉6 лютого 2023 р. відбулось заняття з учнями третього класу "Будиночок щастя". У позитивному настрої спілкувались, гралися та малювали. Дітки створювали свої будиночки, які заповнювали тим, що їм потрібно для гарного настрою та щастя.
👉Щорічно з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться міжнародна акція «16 днів проти насильства» і має на меті підвищити поінформованість суспільства, масово мобілізувати людей до змін, залучити активістів, представників урядів, парламентів, громадських організацій та партнерів ООН та висвітлити питання, пов’язані з проблемами подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.
Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
5 грудня – Міжнародний день волонтера;
6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
10 грудня – Міжнародний день прав людини
👉Інтерактивне заняття з учнями 4-го класу "Дерево моєї сили" 18 листопада пройшло у дружній і позитивній атмосфері. Ділилися емоціями, переживаннями, гралися та створювали власні "дерева сили".
👉
👉Інтерактивне заняття "Фортеця захисту" 11 листопада з учнями 3 класу пройшло у дружній та теплій атмосфері. Діти набували навичок стресостійкості, малювали свої фортеці захисту та розповідали про них.
👉Дитячий фонд ООН UNICEF Ukraine підготував декілька простих порад для збереження психічного здоров’я, які як ніколи актуальні сьогодні в часи війни.
Багато людей почуваються пригнічено чи схвильовано через події сьогодення. І це нормальна реакція на ненормальну ситуацію. Проте це також означає, що потрібно стежити за своїм психічним здоров’ям.
👉Сьогодні, 28 жовтня відбулось інтерактивне заняття "Безпека в Інтернеті" з учнями 4-го класу. У нашому повсякденному інтернет-житті не уникнути проблем, тому діти підвищували власну інтернет-обізнаність, розглядали як бути обачливим, пильним та захищеним в Інтернеті.
#ТижденьМІГ_Миколаївщина#GlobalMILWeek
👉24–31 жовтня 2022 року у світі відзначається Всесвітній тиждень медіа та інформаційної грамотності (Global MIL Week), що започаткований у 2012 році. Захід проводиться щороку Організацією Об’єднаних Націй із питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) спільно з Альянсом із питань медіа та інформаційної грамотності, Мережею університетів із медіа та інформаційної грамотності ЮНЕСКО й міжкультурного діалогу (UNESCO-UNAOC; MILID), іншими партнерами. #ТижденьМІГ_Миколаївщина#GlobalMILWeek
👉Година психолога "Чарівні дзеркала" з учнями 1-х класів, яка відбулась 21 жовтня, пройшла в позитивній та дружній атмосфері. Діти підвищували впевненість у собі та знімали емоційну напругу за допомогою "чарівних дзеркал", де зобразили себе веселими, великими та сміливими
👉Сьогодні, 14 жовтня, відбулась зустріч учнів 5-х класів із шкільним психологом, під час якої створювали чарівні парасольки захисту, які допомагають у зниженні тривожності та ознайомлювались з різноманітними вправами для покращення емоційного стану
👉 10 жовтня - День психічного здоров'я. Психічне здоров’я є невід’ємною частиною і найважливішою складовою здоров’я. Воно визначається як стан благополуччя, при якому кожна людина може реалізувати свій творчий хист і власний потенціал, протистояти звичайним життєвим стресів, продуктивно і плідно працювати і робити внесок в життя своєї спільноти.
👉
👉
👉
👉
👉
👉
👉ТУРБОТА ПРО СЕБЕ
Турбота про себе — це також вчасно звернутись за фаховою підтримкою, коли потрібно. І нагадуємо, що на платформі Хаб стійкості ви можете отримати безкоштовну психологічну підтримку. Для нас нема неважливих питань, будь-які запити — важливі, бо ви — важливі.